Užstrigai smulkmenų pasauly?

Žinok prisipažįstu, aš esu perfekcionistas. Gal ne visur, bet ten, kur man įdomu, galiu prasmegti ilgam. Dailinu, gražinu ir kapstausi nuo vieno šūdniekio prie kito. Pakartoju, o vėliau – vėl iš naujo. Ir taip, kol nebesuprantu, ką aš čia darau… Yra žmonių panašių į mane, tačiau tuo pat metu, turiu krūvą aplinkinių, kurie gali lengva ranka paimti Pareto dėsnį, kalti 20/80 taisyklę savo darbuose ir per juos eiti su vėjeliu. Tačiau ir čia yra niuansų, kai tik jie įsibėgėja, lekia nuo vieno darbo prie kito, nuo vienos veiklos prie kitos.

Ir taip visi pasineriame į 1000 smulkių, kasdienių darbų. “Atsikeli ir varai” – labai geras posakis (ir brandas). Tačiau ilgai taip varant pamiršti, kodėl tai, ką darai yra svarbu, tada darbai ir veikla pasidaro nuobodesni ir nusvyra rankos. Vėliau dar pradedi ir galvoti – “ai, užsiimu kažkokiom nesąmonėmis”. Galiausiai pradedi mąstyti, kad tavo darbai yra labai mažyčiai, nesvarbūs ir ką tu čia gyvenime pakeisi, kai pats esi toks nesvarbus. O kas tada? Tada greičiausiai jau sustoji.

Bet žiūrėk, o jei sustotum kiek anksčiau ir šautum keletą atvirų ir itin paprastų klausimų:

  • Pala, tai apie ką mes čia?
  • Kur link čia einame?
  • Ką, va šitas, konkretus mano darbas duos?
  • Kaip visą tai atrodys bendrame paveiksle, kurį aš tikiuosi piešti dar 70 metų?

Kodėl verta sustoti anksčiau?

1. Bendras paveikslas

Pirmiausia, ne visada mums pavyksta su(si)vokti aplinkoje, pamatyti kelią, kurį nuėjome ir kur link einame. Tad toks stabtelėjimas ir gilus apmąstymas padeda galvoje nusipiešti didesnį, bendrą paveikslą, kuriame visada gali rasti savo kelrodę žvaigždę.

2. Kur tu?

Antra, aš manau, kad labai svarbu ne tik suvokti, kur link suki su savo darbais, veikla ar visu gyvenimu. Svarbu suprasti, koks vis dėlto esi svarbus, kiek lemia tavo patys mažiausi darbai ir kiek tu gali pakeisti, jei tik pradedi veikti kryptingai!

3. Švara galvoje

Ir trečia, kai galvoje sudėlioji viską į savo lentynas, natūralu, ji pasidaro lengvesnė ir tvarkingesnė, tad atsiranda daug daugiau vietos naujoms mintims, idėjoms. Be to, kai pačiam viskas aišku, žymiai lengviau apie tai papasakoti ir kitam, paprasčiau rasti bendraminčių, tau įdomių žmonių, kurie gal keliauja panašia kryptimi? :) Tuo pat metu gali lengviau pasverti – ar tikrai eini tuo keliu kuriuo nori. Gal kartais verta jį pasukti? :) Bet šį kartą ne apie tai.

Kaip tai atrodo praktiškai?

Gerai, jei vis dar nepavyko atrasti savęs šiame tekste ar norisi daugiau praktiškumo – pažiūrėkime kaip aš tai pritaikau Kavos Drauge.

image

Nusipiešk bendrą paveikslą

Pirmas žingsnis, kaip ir sakiau, yra sustoti, o tada apsidairyti. Aš tą padarau dažnai, bent kartą per mėnesį. Permąstau apie ką, visgi, yra Kavos Draugas. O čia reikalai yra paprasti – mes sukamės ant dviejų ašių:

  • Super aukšto klientų aptarnavimo lygio
  • Pinigų.

Tik du simple dalykai, kurie leidžia mums kasmet paaugti dvigubai. Kad paveikslas būtų kiek įdomesnis, verta paanalizuoti, kaip mes suteikiame tokį aptarnavimą, kokio norime. Taip pat, kaip ateina pas mus pinigai ir kaip visą tai siejasi tarpusavyje. Turint tokį vaizdinį galvoje, jau galima gyventi geriau. :)

Nori atsakymo ir tu? Paimk šratinuką, popieriaus lapą ir užrašyk 10 pagrindinių šios dienos darbų. Perskaityk juos dar kartą bei užduok sau kelis klausimus:

  • Ką su šiais darbais noriu pasiekti?
  • Ką noriu sukurti? Kokį pokytį atnešti?
  • Kas sieja šiuos darbus tarpusavyje?

Tą gali pakartoti su savo savaitės, mėnesio darbais. Sujunk tuos keletą taškų, kad aiškiai pamatytum kryptį, kuria tu visgi trauki, bet ne visada susimąstai. Žinodamas kryptį, lengviau pasversi ir kitus darbus. Taip vieni taps prioritetiniais, o kitų gali būti, kad iš viso nebedarysi, nes jie tiesiog nekurs jokios vertės.

image

Ir kur čia esi tu?

Mano suvokimu, norint nepaskęsti kasdienybėje reikia kelių svarbių elementų: suvokimo, kur link judi ir jausmo, kad eidamas šia kryptimi esi svarbus. Pirmą elementą jau aptariau. Antrasis irgi būtų labai paprastas, jei sugebėtume dažniau kolegai ar artimajam pasakyti, koks jo darbas yra svarbus ir kaip tai padeda būtent tau. Bet, spėju, taip nėra :))

O kaip jau esu rašęs – tiek man, tiek tau, jaustis svarbiam, jausti, kad darai kažką vertingo – yra būtina (rašyčiau net Ū didžiąją). Nes kai jauti, kad gali kažką pakeisti – tau tarsi atsiranda papildomos rankos! :)

Ok. Tai kaip įsivertinti savo darbų svarbą? Paprasčiausias kelias – ieškoti ryšių: apgalvoti kaip tavo šios dienos nuveikti darbai turės įtakos kolegai? Kaip šis mano įrašas – gali padėti tau? Kaip paprastutė šypsena ir labas rytas Maximos kasininkei, gali pridėti tau 10 karmos taškų? Pamąstome apie tai iš vienos pusės, tada prieiname iš kitos – jei aš kiekvieną savaitę nesiųsčiau klientams klausimų kaip jiems sekasi naudotis kavos aparatu – ar mūsų aptarnavimas liktų itin aukštas? Jei tu nedarytumei to, ką darei prieš skaitydamas – viskas liktų taip gerai kaip yra?

Tik neišsigąsk, uždavęs sau tokius paprastus klausimus, surasi ne vieną darbą, kurie tikrai beverčiai. Tačiau tuo pačiu rasi ne vieną ir ne 10 darbų, kurie tikrai kuria vertę ne tik tau, bet ir kitam. Ir įdomiausia, kad prieš tai tie darbai ir veiksmai galėjo pasirodyti priešingi – maži ir nereikšmingi.

Švari galva

image

Šita dalis mane kol kas stebina labiausiai. Kai nusibrėži sau aiškią kryptį, kuria judėdamas jauti, jog darai kažką gero ant šio svieto – viskas pradeda dėliotis palankiau. Visų pirma atsiranda švara galvoje. Pradedi mažiau taškytis į šonus. Tau lengviau dėliojasi prioritetai ir tu nebesuki galvos dėl smulkenų, kurių tu nepadarei, nes jos dažniausiai yra ne į temą :) Tavo kely ir aplink tave pradeda formuotis bendraminčių ratas, kuris tau padeda. O nauji žmonės įneša ir naujų vėjų bei idėjų į tavo aplinką.

Žodžiu viskas tik geryn, tad pradžioje surask bent 10 minučių sau – sustok, apsidairyk ir truputėlį pamąstyk.