Nuo ko viskas prasideda. Tavo gyvenimo auditas

Pameni, prieš kurį laiką rašiau apie Arnoldą. Apie vieną iš tų žmonių, kurie mane įkvepia savo gyvenimo būdu, eksperimentais ir smulkmenomis. Pastarasis tai padarė savo iššūkiu – 100 dienų bėgti bent po 1 km. Tik šį kartą ne apie tai. Šį kartą parašysiu, iš kur jam ši mintis kilo ir kas yra gyvenimo auditas.

Turbūt esi bandęs išsikelti tikslus, sugalvoti, ką nori pasiekti ar tiesiog ramiai įsivaizduoti, kaip viskas čia rutuliosis po gero dešimtmečio. Aš pats esu daręs ne vieną panašią užduotį/pratimą, tik dauguma pasirodė gana siauros apimties, fragmentiški. Pavyzdžiui – gyvenimo balanso ratas. Taip, jis duoda naudos. Ypač, jei ne tik jį nusipieši, o ir kažką darai po to, nes jo pagalba gali paprastai įsivertinti kaip tau aktualiausios gyvenimo sritys balansuoja tarpusavy. Taip pat, gali padaryti aiškias išvadas, kurias sritis reikia pastiprinti, kad ratas (dažniausiai panašus į kiaušinį, žvaigždę ar dar ką) sukųsi sklandžiau ir pagaliau pradėtų suktis tolygiai.

Bet va, Arnoldas parodė, kiek platesnę praktiką, kuri susideda iš kelių vieną kitą papildančių dalių – viską pradedi nuo savo norų ir svajonių. Po jų įsivertini kaip leidi savo laiką ir kaip jį vertėtų keisti, jei savo svajones nori turėti ne tik ant lapo ar galvoje. Bei trečia, įsivertini kaip aplinkiniai tau padeda, kokie 5 pagrindiniai žmonės stovi aplink tave bei kaip jie tave formuoja. Smagiausia, kad visos šios dalys nenormaliai paprastos ir praktiškos!

Aš papasakosiu apie kiekvieną detaliau ir pridėsiu savo patarimų kaip viską galima greičiau pasidaryti.

Dabartinio gyvenimo auditas ir 100 svajonių

Pirma dalis labai paprasta – paimk tušinuką, lapą (gal net tris) ir šauk į kampą, kur gerą valandą tavęs niekas nematys, nejudins ir neklaus nesąmonių (“o tai ką tu čia veiki…”). Susikaupk. Ir pradedam! Pilk į lapą 100 savo svajonių ir norų, didelių ir mažų, kasdienių ir net pasaulį keičiančių. Aš jas pradėjau rašyti kelionėje, užmigus dukrai. Be to, ji labai faina. Žodžiu, sakiau, kad užduotis labai paprasta, bet – 47 idėjos ir mano konteineris už akių tuščias. Atidėjau viską rytui. O rytas man tikrai protingesnis už vakarą, nes atsikėlęs greitučiu surinkau 100-tą ir bonus 20 pridėjau. Dabar paklausk, viskas? No, no, no. Bet jau smagu, nes bus krūva įdomių ir nedrąsių idėjų. Tačiau gali ištikti pasirinkimo paralyžius, kai yra per didelis pasirinkimas nuo ko pradėti. Tad, kol jo negavom, įsivedame tvarkos ar keletą prioritetų. Aš tai padariau taip:

  • ir tuo pačiu prie idėjos pasižymėjau: ar ją galiu daryti jau dabar, ar reikės vėliau (nes kažko šiai dienai trūksta). O gal tai bus įprotis, kurį noriu išsiugdyti ilgam
  • visas idėjas sugrupavau į man įdomias ir aktualias kategorijas: šeima, saviugda, profesija, sveikas kūnas, rašymas ir kt..
gyvenimo auditas - esama situacija

Po šio darbo perbėk greitai visus norus ir išsirink 5, kuriuos net rankos dreba kaip nori pradėti daryti jau dabar! Ir važiuojam tolyn.

Kada jas įveiksi? Tavo laiko balansas

Kaip ir minėjau, man patiko užduoties etapų sąsajos, t.y. kas iš to, jei aš susirašyčiau milijoną kalnus griaunančių idėjų, bet visą savo laiką skirčiau telikui? Arba kokie būtų mano pasiekimai, jei aplink save neturėčiau žmonių, kurie man įkvepia ir dar pastumia į priekį? Kiekviena dalis papildo viena kitą. O, kad jau pirmąją praėjau, pažiūrim antrą – kaip aš “naudoju” laiką ir ką reikės keisti, kad įgyvendinčiau savo 100 idėjų ir norų.

gyvenimo auditas - laiko paskirstymas

Patarimas:

Kad sužinočiau, kiek laiko kuri veikla “suvalgo”, prisiminiau eilinę savo savaitę. Susirašiau visas pagrindines darbų/veiklos grupes ir po keletą esminių darbų prie kiekvienos, kad suvokčiau, kiek kam laiko skiriu. Visą laiką skirtą darbams, tiesiog surašiau šalia. Pavyzdžiui: profesinei veiklai skiriu ±50 valandų per savaitę, miegui apie 50, tad lieka 68 “laisvos” valandos. Nuo 8 iki 15 valandų praleidžiu eidamas kelyje, važinėdamas nuo taško A prie taško B. Tokiu atveju turiu 55-60 valandų nuveikti kažką gero. Ir jos pasiskirsto taip, kaip nurodžiau grafike aukščiau. Kaip manai, o kaip jis atrodo pas tave?

Kas iš to?

Gal pradžiai bendrai. Kai tu ką nors užsirašai ant lapo – ateina aiškumas ir atsiranda kažkokie atskaitos taškai. Tas pats galioja ir laiko balansui. Kol tu neužsirašai, kad prie TV sėdi (guli, valgai, rymai, snaudi) apie 20 valandų per savaitę, kas prilygtų 1000 valandų per metus, tau neatrodo, kad tai yra prastas laiko leidimas. Nes na gi kiek tu čia prie jo būni… Tad jei nori, kad gyvenimo auditas suveiktų, pabandom viską perkelt ant lapo.

Jei siauriau ir konkrečiau apie gyvenimo auditą:

  • po svajonių sąrašo gali nujausti, kiek kam reikės laiko
  • po laiko balanso – ar esamo laisvo laiko pakaks įgyvendinti viskam, ko nori? Jei ne, sužinosi, kur reikės “pasispausti”?

5 tavo draugai ir tu – kaip tai susiję?

Greičiausiai esi šimtą kartų girdėjęs posakį, kad esi 5-ių artimiausiai tave supančių žmonių vidurkis. Aš irgi. Tik niekada į šį posakį nežiūrėjau rimtai (ko nedarau ir dabar). Tačiau gyvenimo auditas rodo, kad yra kitas kampas, per kurį į jį verta pažiūrėti – mes mėgstam beždžioniauti, kopijuoti kitus, žiūrėti, kas ką veikia, įsivaizduoti, kad ir mes norim tą veikti. Mėginame daryti tai, ką kiti darė ar ko dar niekas nebandė, bet visada šalia turim artimų žmonių, su kuriais mums patogu matuoti savo darbus, veiklas. Ir kaip manai, kuo tai skirtųsi, jei šie žmonės būtų tavo akimis liurbių liurbiai arba kitu atveju – nerealiai gerai gyvenantys, veiklūs žmonės, kuriems atrodo visada sekasi, jie daro, jie džiaugiasi! Kuriuo atveju tu norėtum labiau stengtis? Kada tau būtų aišku, kad “nu ne, aš sufeilinau, bet galiu dar kartą, galiu padaryti geriau, daug geriau!”.gyvenimo auditas - tu esi 5 draugu vidurkisKol tu svarstysi (arba ne), aš jau susirašiau eilę charakteristikų ir savo penketą, kuris mano manymu daro daugiausia įtakos tam, kur aš esu ir kaip elgiuosi. Jei mėginsi tą kartoti, štai mano galva trys svarbiausi aspektai:

  • ar jie tave įkvepia savo realiu pavyzdžiu. Ar tai tie žmonės, kurie daro, ne tik kalba?
  • jei tikrai išsirašysi savo šimtą norų ant kambario lango ir diena po dienos juos darysi, bus vietų, kai bus keblu. Gal net pargriūsi. Tada dalis džiaugsis ir sakys – nu gi sakiau, kad čia nesąmonė… Tačiau, jei tavo penketas teisingas – suprasi, kur yra žmonių jėga, kaip tokie žmonės elgiasi, kaip jie lengvai ir greitai padeda
  • motyvacija. Būna, kad jos pritrūksta. Paklausyk pasakojimo kaip ir kiek laiko savo knygą “Think and grow rich” rašė Napoleon Hill. Jei ne tie žmonės, kurie buvo šalia, vargu, ar jo knyga būtų parduota milijonais kopijų

Jei pas tave vis gi yra tokių žmonių penketas – valio! Aš spaudžiu tau dešinę, nes nuoširdžiai džiaugiuosi. Tu įgyvendinsi ne vieną šimtą idėjų. Manau, ir ne du. Tačiau, jei įtari, kad dalis jų yra tiesiog geri žmonės, su kuriais faina leisti laiką – pasverk, ar jie tikrai turi būti tavo top penketuke? Gal verta pabendrauti ir su naujais žmonėmis?

Mano kelias

Kaip ir sakiau, pas mane gyvenimo auditas jau atliktas ir aš pradėjau savo norų žygį. Kaip gausis ir seksis, manau, kad pranešiu ir gal rasiu kuo pasidalinti iš savo tolimesnės patirties. Jei tau kiltų kokių minčių diskusijai – rašyk!